liczba odwiedzin: 139496

Wydarzenia

klasy 0 - 3

 

 

Zielona Szkoła klasy 2b

Dom Wczasów Dziecięcych to miejsce gdzie klasa 2b spędziła wspaniałe trzy dni realizując zadania z edukacji przyrodniczej, zdrowotnej, regionalnej. To były również trzy dni wycieczek, warsztatów, zabawy, spacerów.

W pierwszym  dniu udaliśmy się na spacer do Muzeum Papiernictwa, tam zapoznaliśmy się z historią produkcji papieru. Później uczestniczyliśmy w warsztatach czerpania papieru i własnoręcznie wytworzyliśmy dwa arkusze. Drugiego dnia wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę stokiem Gór Bystrzyckich do schroniska ,,Pod Muflonem”.  W drodze powrotnej do ośrodka poszliśmy do Parku Zdrojowego i tam zwiedziliśmy Dworek im. Fryderyka Chopina, który był miejscem spotkań towarzyskich od 1802 roku. Obecnie odbywają się tu koncerty zdrojowe, koncerty fortepianowe (w 1826 roku koncertował tu sam Fryderyk Chopin). Po obiedzie mieliśmy lekcje matematyki i języka polskiego. Po zajęciach graliśmy w kręgle w hotelu ,,Werona”, a po kolacji udaliśmy się do Pijalni Wód Mineralnych:  Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny i Agata.  W sklepiku z pamiątkami każdy uczeń kupił upominki dla najbliższych.

Kolejnym etapem naszej podróży było Kłodzko. Udaliśmy się do twierdzy, która zachwyca swoim położeniem i ogromem. Ta wielka budowla obronna góruje nad miastem. Na terenie twierdzy wyznaczono szlak turystyczny, który pozwolił nam dotrzeć do wielu tajemniczych miejsc. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę Kłodzka oraz poznaliśmy historię powstania twierdzy. Po zwiedzaniu należał nam się relaks na placu zabaw w Ząbkowicach Śląskich. Zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni i pełni wrażeń dojechaliśmy do Wrocławia- tam czekali Rodzice.

 

Apartamenty Królewskie

            W dniu 21.03.2018r. klasa III e udała się  do Muzeum Miejskiego / Pałac Królewski/ na lekcję muzealną pt.: „Apartamenty Królewskie – opowieści z życia władców”. W czasie lekcji uczniowie zwiedzili komnaty, w których toczyło się codzienne życie władców; zapoznali się z historią Pałacu Królewskiego oraz obejrzeli eksponaty, które znajdowały się w salach – obrazy, meble, instrumenty muzyczne, szable i ubrania z epoki.

 

KONCERT W NFM

Dnia 19. 10. 2017 klasa 2C była w Narodowym Forum Muzyki na koncercie zatytułowanym „Muzyka kubańska symfonicznie”. Koncert prowadził Jose Torres, znany kubański muzyk słynący z ciekawych opowieści o kulturze swojego kraju. Towarzyszył mu zespół Havana Dreams i muzycy NFM. Uczniowie usłyszeli m. in. o mniej znanych instrumentach. Dowiedzieli się o czym opowiadają piosenki, które zabrzmiały w oryginalnym języku hiszpańskim.

 

WIZYTA W HUMANITARIUM

Dnia 10.11.2017 klasa 2C zwiedziła z przewodnikiem wystawę „Szkiełko i oko – tajemnice optyki”. Cała wystawa skupiała się na zmyśle wzroku i tajnikach optyki. Zobaczyliśmy jak to jest być uwięzionym w kalejdoskopie, ile czasu można wytrzymać w obłędnym pokoju, itp. Dodatkowo klasa uczestniczyła w warsztatach pt. „Jak powstają wulkany”.

 

LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM MIEJSKIM WROCŁAWIA

Dnia 24.11.2017 klasa 2C zwiedziła wraz z przewodnikiem Apartamenty Królewskie. Uczniowie dowiedzieli się między innymi gdzie król przyjmował gości. Jak komnaty królewskie były urządzone? Jak wyglądało życie w królewskiej rezydencji? W co ubierali się ówcześni mieszkańcy pałacu? Dodatkowo dzieci spędziły miłe chwile w ogrodzie królewskim.

 

TEATR NA OSTROWIE

Dnia 15. 12.2017 klasy 2C i 2B były na przedstawieniu „Mały Ostrów, Wielki Tumski”. Jest to opowieść o hotelu, gdzieś na Ostrowie Tumskim, gdzie czas się zatrzymał. Za dnia o miejsce dba pan Bazyli, po zmroku stróżuje Ignacy – duch historii Ostrowa Tumskiego. Opowiadają oni turystom znane wrocławskie legendy. Spektakl to popis aktorów, lalek i scenografii.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 16.02.2018 klasa 2C zorganizowała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie zebrali się w auli szkolnej, by obejrzeć przygotowane na tę okazję wiersze, piosenki, tańce integracyjne i koncert. Uczniowie na koniec obdarowali dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Wzruszeniom, radości i śmiechom nie było końca.

 

KONCERT W NFM

Dnia 08.03.2018 klasy 2C i 3D były w Narodowym Forum Muzyki na koncercie „Cztery pory roku w muzyce”. Koncert był przedstawieniem włoskiego kompozytora i skrzypka Antonio Vivaldiego, który tworzył na przełomie XVII i XVIII w. i jego koncertu skrzypcowego „Cztery pory roku”. W tych utworach, Vivaldi za pomocą dźwięków odmalował zmiany zachodzące w przyrodzie. Każdą porę roku podzielił na sceny i odpowiednio scharakteryzował. My słuchaliśmy najważniejszych fragmentów  każdej z pór roku. Tłumaczył nam je w sposób przystępny i żartobliwy pan Zbigniew Pilch, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków barokowych.

 

PRZEDSTAWIENIE W DK „ANIMA”

Dnia 13.03.2018 klasy młodsze były na przedstawieniu Teatru na Ostrowie pt. „Edi z Bombaju”. To z humorem opowiedziana historia o tym, jak czasem nie możemy poradzić sobie z innością. Główny bohater to Edi, chłopiec z Indii, który wraz z rodzicami przyjeżdża do Polski. Zanim odnajdzie swoje miejsce w szkole, będzie musiał pokonać niechęć spowodowaną jego pochodzeniem i kolorem skóry. Spektakl bardzo podobał się dzieciom.

 

Wynalazki XIX i XX wieku we Wrocławiu

W dniu 7.03.2018r. klasa III e udała się  do Muzeum Miejskiego / Pałac Królewski/ na warsztaty pt.: ”Wynalazki XIX i XX wieku we Wrocławiu”. W trakcie warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak wykonywano zdjęcia pierwszymi aparatami fotograficznymi; jak zbudowany jest mikroskop i do czego służył. Obejrzeli również wystawę sprzętów gospodarstwa domowego takich jak telewizor, pralka, lodówka czy odkurzacz. Uczniów jednak  zafascynował „stary” tramwaj, który kursował we Wrocławiu. Po obejrzeniu wystawy i wysłuchaniu ciekawych opowieści uczniowie projektowali wynalazki, a następnie odbyła się prezentacja prac.

 

Warsztaty "Majsterkowo"

Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy przy Centrum Handlowym Korona 29 stycznia 2018 roku stworzyli samodzielnie własne zabawki i skonstruowali użyteczne przedmioty. W bezpłatnych warsztatach pt. „Majsterkowo” uczniowie klasy III B mieli okazję wykonać z drewna modele samolotów, szkatułki i stojaki na biżuterię lub kubki. To była niesamowita przygoda!

 

Bal karnawałowy

11 i 12 stycznia 2018 roku zorganizowano w naszej szkole bal karnawałowy dla klas 0-III. Fantazja i pomysłowość uczniów nie znała granic w wyborze kostiumów. Na imprezie można było spotkać klauny, pszczółki, rycerzy, księżniczki, chodzący popcorn, a nawet Beatę Szydło! Zabawę poprowadziła firma „Fika”.

 

Spotkania wigilijne

Tradycją naszej szkoły są klasowe spotkania wigilijne. 22 grudnia uczniowie całej szkoły spędzali ze sobą czas składając sobie piękne świąteczne i noworoczne życzenia, śpiewając kolędy, smakując domowych potraw  oraz oglądając przy tym tematyczne filmy.

 

Zajęcia w Muzeum Poczty i telekomunikacji

Klasa III B odwiedziła Muzeum Poczty i Telekomunikacji w dniu 12.12.2017 r. Celem wycieczki były warsztaty pt. „DROGA LISTU” – ZABAWY PRZY POCZTOWYM OKIENKU. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z „drogą listu”, czyli omawiali kolejne etapy pracy poczty: od wrzucenia listu do skrzynki do dostarczenia go przez listonosza do skrzynek odbiorczych. Uczestnicy zostali zapoznani z prawidłowym adresowaniem listów, paczek i kart pocztowych. Na podsumowanie zajęć uczniowie samodzielnie zakupili na poczcie znaczki i kartki świątecznie, następnie wypełnili je pięknymi życzeniami, zaadresowali i wysłali do najbliższych.

 

Wyjście do kina

W dniu 6 grudnia 2017 roku uczniowie klasy III B wybrali się do kina Helios w Centrum Handlowym Magnolia na film pt. „Mikołaj i spółka”. Z okazji Mikołajek dzieci wzięły udział w lekcji filmowej, a po seansie spotkały się z Mikołajem, który przyszedł do nich z workiem pełnym prezentów. W tym dniu trzecioklasiści mieli okazję również popluskać się w basenie i uczestniczyć w mikołajkowych zabawach wodnych organizowanych przez instruktorów pływalni Orbita.

 

Magia Świąt w Fabryce Bombek w Złotoryi.

5 grudnia klasy: 1c, 3b i 3e pojechały na wycieczkę odwiedzając Fabrykę Bombek w Złotoryi. Jest to jeden z największych takiego typu obiektów, a bombki produkowane w tej fabryce sprzedawane są głównie na rynki zagraniczne. Dzieci poznały tajniki produkcji najpopularniejszych ozdób choinkowych, jakimi są bombki, a na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał bombkę ze swoim imieniem. Mogliśmy też wziąć udział w warsztatach malowania bombek. Po zwiedzeniu fabryki udaliśmy się na spacer po mieście, podczas którego poznaliśmy kilka ciekawych legend.

 

Konkurs plastyczny pt. ,, Kolorowa jesień radość dzieciom niesie" - rozstrzygnięty.

W dniach od 02.10.17 do 27.10.2017 r. odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. ,, Kolorowa jesień radość dzieciom niesie".                          Konkurs skierowany był do uczniów klas 0 - III. Wzięło w nim udział 69 dzieci.                                                                                                             Jak zwykle nasi uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali  dyplomy. Autorzy najciekawszych prac zostali wyróżnieni.                                                                                                                                                                                                                      Wszystkim uczniom gratulujemy ciekawych pomysłów i zapraszamy do udziału w nowym roku !!!

 A oto wyróżnieni: Pola Janiszewska 3 c, Daria Dorosheva 1 b, Lena Kantorowicz 1 d, Laura Jakowczyk 2 a, Wiktoria Pivtoratska  ,, O",  Hanna Zając  2a, Zuzanna Lis 1d, Tymoteusz Jędryczek 2b, Klaudia Jaczewska 3e, Julian Frąszczak ,, O", Franek Jarnicki 1c, Lena Brzózka ,,0", Dorota Wojtczak 1b.

 

Warsztaty pierwszej pomocy

W dniu 16 października 2017 roku uczniowie klas 0-III brali udział w warsztatach z ratownikami medycznymi. Świetnie wyszkolona kadra przypominała dzieciom jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasze dzieciaki dowiedziały się m.in. jak ocenić stan poszkodowanego, sprawdzić u niego przytomność, zapewnić mu pomoc, udrożnić mu drogi oddechowe, sprawdzić, czy poszkodowany oddycha i wezwać pogotowie. Uczniowie mieli okazję praktycznie wykonywać działania ratownicze na fantomie z użyciem profesjonalnego sprzętu medycznego.

 

Pikseloza

16.10.2017 uczniowie klasy III B i III E udali się na wycieczkę do Muzeum Współczesnego we Wrocławiu na Interaktywną wystawę pt. „Pikseloza”.  Pikseloza to efekt takiego powiększenia obrazu cyfrowego, w którym staje się on nieostry i nie może być do końca odczytany. Najmniejsze jego składowe to piksele, które w określonej konfiguracji tworzą pewną całość. Po lekcji multimedialnej dzieci z naszej szkoły budowały obrazy z prostych modułów, zgodnie z zasadą wizualności, która rozpala wyobraźnię i postawę twórczą wobec rzeczywistości.

 

Światowy Dzień Walki z Otyłością

24 października 2017 roku uczniowie klas III obchodzili Światowy Dzień Walki z Otyłością. Zespół Szkół nr 20 i Ministerstwo Zdrowia zwracają szczególną uwagę na problem nadwagi u Polaków i jej związek z chorobami nowotworowymi. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe odżywianie. Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą zapada coraz więcej osób. Popularyzacja oraz promocja wśród dzieci i młodzieży zdrowych nawyków, takich jak prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, pozwolą im uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości. Nauczyciele klas III przeprowadzili lekcję mającą na celu doskonalenie wiedzy uczniów na temat zdrowego żywienia. Kulminacyjnym punktem zajęć było wykonanie pracy przestrzenno-plastycznej z warzyw i owoców pt. „Kolorowo na stole”. Każdy uczeń po udziale w lekcji otrzymał dyplom, a 3 najlepsze prace zostały nagrodzone.

 

Wycieczka do Hydropolis

Trzydziestego października uczniowie klasy III B wybrali się na wycieczkę do centrum nauki i wiedzy o wodzie – Hydropolis. W trakcie tych zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie właściwości posiada woda i do czego można ją wykorzystać. Udając się w interesujący świat przyrody dzieci poznały również teorie powstania chmury oraz mgły, a także wiedzą już jaką część powierzchni Ziemi zajmuje woda.

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 20
    ul. Kłodnicka 36
    Wrocław 54-218
  • tel. 71 798 68 96 (wew. 100, szkoła muzyczna - wew. 106)

Galeria zdjęć