• KOŁA ZAINTERESOWAŃ

    • „SZKOLNY PRZEWODNIK WROCŁAWIA”

     Wrocław to miasto o wspaniałej historii i tradycji, miasto, w którym każdy dzień obfituje w różne wydarzenia. My - młodzi wrocławianie – nie ukrywamy, że kochamy to miasto.

     .Gimnazjum nr 18 we Wrocławiu. Otwarcie naszej działalności miało miejsce w roku 2013, jeszcze w Koło Przewodników WrocławiaW naszej szkole działa

     Podczas zajęć poznajemy swoje osiedla. Okazało się, że nie tylko zabytki Ostrowa Tumskiego i Rynku posiadają swoją niezmiernie ciekawą historię. Nasze osiedla – Popowice, Gądów, Złotniki czy Maślice to przecież stare wioski przyłączane sukcesywnie do Wrocławia od połowy XIX wieku. Jakże fascynującą sprawą było poznawanie historii osiedla i miejsca, na którym stoi nasza szkoła.

     Spotkania Koła Miłośników Wrocławia odbywają się raz w tygodniu w piątki na 8. godzinie lekcyjnej. Spotkania polegają głównie na przygotowywaniu przez uczniów prezentacji multimedialnej na tematy związane z Wrocławiem. Natomiast w ramach zajęć praktycznych chodzimy na lekcje muzealne, przedstawienia teatralne, wystawy i oprowadzamy młodszych kolegów i koleżanki po Wrocławiu. A najmłodszych szlakiem wrocławskich krasnoludków.

     W naszej szkole każdy uczeń wrocławskiej szkoły może zdobyć Certyfikat Szkolnego Przewodnika Wrocławia.

      

               

      

     Kilka słów o kursie na przewodnika Wrocławia:

     Celem kursu jest budowanie tożsamości z własnym regionem, kształtowanie świadomości małej ojczyzny, umacnianie wiedzy o mieście, jego historii i kulturze oraz zdobycie przez uczniów kolejnych stopni Szkolnego Przewodnika Wrocławia, a po zrealizowaniu programu zdobycie certyfikatu Szkolnego Przewodnika Wrocławia.

     Kurs bierze udział w XXII edycji „Wielkiej Nagrody Wrocławia” – punkty za udział w kursie przyznawane są zgodnie z regulaminem.  Organizatorem jest Zespół Szkół nr 20 we Wrocławiu oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Osoby odpowiedzialne:  p. Justyna Magiera (tel. 888 192 542).

     Przedmiotem kursu jest realizacja programu edukacji regionalnej „Skarb w regionie zaklęty” (przesłanego dla każdej szkoły, która zgłosi chęć udziału w kursie), uzyskiwanie przez uczniów kolejnych stopni, a następnie uzyskanie certyfikatu Szkolnego Przewodnika Wrocławia. Kurs przeznaczony jest dla uczniów wrocławskich szkół i realizowany jest przez trzy lata nauki. W trakcie  trwania kursu uczniowie z każdym rokiem zdobywają odpowiednio I, II i III stopień. Kurs  uczniowie odbywają w macierzystych szkołach w oparciu o program przygotowany przez organizatorów. Warunkiem zdobycia kolejnego stopnia jest rozwiązanie testu w Zespole Szkół nr 20 we Wrocławiu przy ul. Kłodnickiej 36 (termin – maj każdego roku szkolnego). Certyfikat Szkolnego Przewodnika Wrocławia uczniowie będą mogli uzyskać po realizacji całego cyklu trzyletniego programu edukacji regionalnej i zdaniu egzaminu przed komisją złożoną z licencjonowanego przewodnika Wrocławia, członka TMW i nauczyciela historii. Ilość uczniów chcących wziąć udział w kursie jest nieograniczona. Uczestnicy kursu pokrywają koszty wejść do zwiedzanych obiektów i miejsc kultury.                                                                      

      

      


      

     KOŁO Teatralne

     KOŁO TEATRALNE PO ANGIELSKU


     JAK TO DZIAŁA.

        Od 2009 roku w Gimnazjum nr 18 działa koło teatralne pod kierunkiem anglistek, p. Alicji Głowienki, p.Małgorzaty Żak oraz p.Kamili Morawskiej. Co roku we wrześniu wybierany jest nowy skład grupy teatralnej, która pracuje nad przygotowaniem spektaklu. W skład takiego zespołu wchodzą nie tylko aktorzy i tancerze, ale równie ważny zespół pomocników technicznych, tj. fotograf, operator muzyki, światła, kamery wideo oraz osoby z uzdolnieniami plastycznymi, które pomagają w przygotowaniu dekoracji i rekwizytów. W zależności od charakteru spektaklu czasem potrzebni są wokaliści. Tacy uczniowie występują razem z zespołem teatralnym  na scenie lub udzielają swojego głosu podczas wcześniejszych nagrań studyjnych.

     Nasze przedstawienia realizowane są w języku angielskim i korelują z realizowanymi przez szkołę projektami współpracy międzynarodowej. Uczniowie współtworzący zajęcia teatralne mogą przede wszystkim rozwinąć swoje własne zainteresowania teatrem, arkanami powstawania, tworzenia/współtworzenia wydarzeń teatralnych, a praca nad repertuarem przyczynia się do wzbogacenia ich wiedzy literackiej. Zespół młodzieży występującej na scenie może doświadczyć faktu, że zajęcia dodatkowe w szkole to ciekawa i mobilizująca do dalszego działania forma rozwoju, spędzenia wolnego czasu, jeden z patentów na odkrycie ,,własnego konika'', dziedziny, w której czują się dobrze i z którą być może część z nich zwiąże swoją przyszłość. 

     Regularne spotkania teatralne, praca nad realizacją sztuki uczą młodzież samodyscypliny, odpowiedzialności osobistej i zespołowej. Dzięki i poprzez działanie koła teatralnego, w oczach uczniów i rodziców szkoła jest postrzegana coraz bardziej jako miejsce behawioralnego nabywania umiejętności, zarówno jako ośrodek edukacyjny jak i centrum życia kulturalnego w jednym.

      

      

     TROCHĘ HISTORII.

     Dracula_8
     Działalność koła rozpoczęła się od krótkich, humorystycznych scenek w języku angielskim w roku szkolnym 2009/2010. Rok później zespół przygotował 20 minutową parodię powieści o przystojnym i tajemniczym księciu Drakuli. Spektakl został  wystawiony podczas szkolnego Halloween oraz na III  Językowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych, gdzie zdobył I nagrodę. W  bieżącym roku szkolnym 2011/2012 powstał, nadal w klimacie Halloween, 25 minutowy spektakl o trzech wiedźmach ważących przywracający młodość eliksir, który na IV Językowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Leśnicy zdobył III miejsce. "Wiedźmy" wystąpiły również po polsku na VIII Festiwalu Małych Form Teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury im. M. Kopernika, gdzie zostały wyróżnione Nagrodą w kategorii TEATRY.

      W 2014 roku kolejna nasza teatralna odsłona pt. "Why is the Little Red Riding Hood?" zdobyła III nagrodę na Festiwalu Małych Form Teatralnych w Leśnicy.  

     "LITTLE MERMAID" czerwiec 2017

     W roku szkolnym 2016/2017r wystawiliśmy w szkolnej auli musical pt."Little Mermaid". Historię Małej Syrenki Ariel opowiedzieliśmy przepięknymi piosenkami przygotowanymi w studiu nagraniowym kilka miesięcy wcześniej. Aktorzy z wytrwałością pracowali nad dykcją i interpretacja tekstu. Pół roku ciężkiej pracy nad scenariuszem, oprawą muzyczną, ruchem scenicznym, bogatą i kolorową scenografią zaowocowało spektaklem zapierającym dech w piersiach (zdjęcia niżej).

     Oprawę muzyczną zrealizowaliśmy dzięki uprzejmości Młodzieżowego Domu Kultury Fabryczna.

      

     A TAK TO WYGLĄDA.

     "Wiedźmy" na scenie MDK im.Mikołaja Kopernika 

     wiedmy_-_obciach_2     Wiedmy_-obciach_1     Wiedmy_23

     Wiedmy_31Wiedmy_69

        Wiedmy_48Wiedmy_56

      

       "Wiedźmy" podczas przygotowań:
      
     Wiedmy1 Wiedmy3
      
     Wiedmy_5 Wiedmy_6Wiedmy_81
      
      
     Wiedmy_73  Wiedmy_11
      
      
      
     Zespół występujący w "Draculi":
      
     6

      

      
      

      

     LITTLE MERMAID szkolna scena:

      

      

     "Little Mermaid" podczas przygotowań:

      

      

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 20
   • zsnr20wroc@interia.pl
   • tel. 71 798 68 96 (wew. 100, szkoła muzyczna - wew. 106)
   • ul. Kłodnicka 36 Wrocław 54-218
   • zsnr20wroc@interia.pl
   • Dyrektor Zespołu Szkół nr 20 wicedyrektor SP 65- wew. 102 wicedyrektor Szkoły Muzycznej - wew. 103 - wicedyrektor Oddziałów Gimnazjalnych- wew. 104
   • Kierownik gospodarczy - wew.113 Kadry - wew. 114 Płace - wew.115 Księgowość - wew. 111 Obiady - wew. 154 Opłaty za instrumenty muzyczne / umowy zerówka - wew. 110 Portiernia - wew. 150
   • Psycholog - wew. 140 Pedagog - wew. 140 Psycholog oddziałów gimnazjalnych - wew. 141 Pielęgniarka - wew. 170
  • Logowanie